Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

15 września 2020 — 31 maja 2021
Wstęp płatny

Solidarność 1980 – 1983. Początki

W ramach obchodów 40-lecia powstania „Solidarności” Muzeum Drukarstwa zaprasza na prezentację powielaczy wykorzystywanych w drukarniach podziemnych, ulotek, broszur oraz różnych wydawnictw z drugiego obiegu. Każdy zwiedzający może również samodzielnie wydrukować specjalnie przygotowany druk pamiątkowy zaprojektowany przez Andrzeja Zaborowskiego z wykorzystaniem tzw. „solidarycy”.

Ilustracją do działań poligraficznych w tamtych latach jest część zbiorów Muzeum Drukarstwa: nielegalnych druków z lat 1980-1988, ilustrujących poszczególne etapy „naszej drogi” do wolności. Ulotki i prasa podziemnej „Solidarności” informuje o wiecach, strajkach, pochodach, represjach rządu wobec opozycji, przywołując w ten sposób polską rzeczywistość sprzed czterdziestu lat.

Odbite na powielaczu „słowa – straszyły czołgi”, ale też dodawały otuchy społeczeństwu – przypominając o rocznicach powstania listopadowego, śmierci Józefa Piłsudskiego i zbrodni w Katyniu. Podnosiły na duchu, szczególnie w stanie wojennym, poprzez teksty piosenek drukowanych w kolejnych zeszytach.

Charakterystyczne dla tego szczególnego czasu są ulotki z zabawnymi rysunkami, humorystycznymi rymowankami ośmieszającymi specyfikę komunizmu i postacie z rządu. Duże znaczenie miało rozpowszechnianie literatury poza cenzurą, wydawanej między innymi przez pierwsze niezależne wydawnictwa „Zapis” i „NOWA” z jej słynną „Czarną księgą cenzury”.

Na wystawie zobaczysz również artefakty z działu „techniki drukarskiej” – cienkie cynkowe klisze offsetowe z fragmentami tekstów broszur wydawanych przez opozycję.

Prezentacja druków i wydawnictw drugiego obiegu, ukazujących się w latach 80. XX wieku z perspektywy dnia dzisiejszego to okazja do refleksji i wspomnień, a dla młodszych widzów zachęta do poznawania najnowszej historii Polski, determinacji i ofiar w walce z władzą komunistyczną.