sob., 24.03.2018

Wstęp 10 zł

Pisanki – marmurkowe kraszanki

Pisanki, jeden z symboli Wielkanocy, można przyozdabiać, krasić w rozmaity sposób. Muzeum Drukarstwa zaprasza na warsztaty w przededniu Niedzieli Palmowej, podczas których będzie można ozdobić marmurkiem styropianowe jajka.

Wykonywanie marmurków to sposób powierzchniowego barwienia papieru, tak zwana marmoryzacja. Metoda ta polega na nakrapianiu farby drukarskiej rozcieńczonej terpentyną na wodę znajdująca się w kuwecie, a następnie przenoszenie na arkusz papieru, farby układają się w barwne plamy i wzory przypominające marmur.

Styropianowe jajeczka, których powierzchnie ozdobimy marmurkiem, będą cieszyły oczy jako barwna ozdoba wielkanocnego stołu, mogą też zostać użyte jako oryginalny prezent.