Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 29.11.2023
17:00–18:00

Wykład
Muzeum Drukarstwa
5 zł

Ars Typographica. Czy żyjemy w epoce końca druku?

Grafika. Napis ARS TYPOGRAPHICA. Przedostatnia litera C przechylona jakby spadała. W tle zdjęcie starych czcionek drukarskich.

W ostatnich latach ukazało się sporo książek mówiących o triumfie kultury obrazu i końcu ery pisma oraz książki drukowanej. Jednym z jej głośnych przykładów była książka Jacka Dukaja „Po piśmie”.

Podczas rozmowy w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego zastanowimy się:

  • czy faktycznie żyjemy w czasie wielkiej rewolucji technologicznej, która spowoduje, że książki drukowane staną się coraz większą rzadkością?
  • Co zawdzięczamy drukowi?
  • W jaki sposób ruchome czcionki wynalezione przez Jana Gutenberga gruntownie odmieniły nasz świat i kiedy się to de facto stało?
  • Dlaczego tak bardzo obawiamy się końca kultury medialnej, w której pismo drukowane jest dominantą?
  • I jakich kluczowych dla kultury instytucji nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie bez druku?

Prowadzenie: dr hab. Marta Rakoczy, kulturoznawczyni, filozofka, profesorka uczelni w Instytucie Kultury Polskiej UW i koordynatorka w pracowni naukowej Korczakianum, oddziale Muzeum Warszawy. Zajmuje się antropologią i historią piśmienności, historią alfabetyzacji, antropologią edukacji i kulturowymi studiami nad dzieciństwem i młodzieżą. Autorka książek: Słowo – działanie – kontekst. O etnograficznej koncepcji języka Bronisława Malinowskiego (2012), Polityki pisma. Szkice plenerowe z pajdocentrycznej nowoczesności (2018), Władza liter. Polskie procesy modernizacyjne a awangarda (2022).

Sprawdź harmonogram wykładów Ars Typographica.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.