wt., 10.03.2020

Krótka historia pocztówki

Muzeum Drukarstwa zaprasza na spotkanie oraz wykład Emilii Słomianowskiej-Kamińskiej na temat pierwszych pocztówek.

Dowiemy się o początkach pocztówek, ich atrakcyjności jako taniego i wygodnego środka korespondencji, który pod koniec XIX wieku stał się produktem masowym. Podczas spotkania zostaną poruszone kwestie techniki tworzenia pocztówek druk, litografia, chromolitografia, fotografia, tematyka pocztówek, prezentacja różnych prób klasyfikacji i podziałów, popularyzacja pocztówek, aukcje, stowarzyszenia i organizacje kolekcjonerskie.

Autorem prelekcji będzie Emilia Słomianowska-Kamińska – kustosz, bibliotekarz, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1993-2015 kierownik Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego BUW. Autorka wielu publikacji poświęconych różnym aspektom dokumentów życia społecznego. Propagatorka gromadzenia dokumentów życia społecznego przez różne placówki naukowe i kulturalne, w celu wykorzystania ich w przyszłości jako ważne źródła historyczne. Twórczyni i współtwórczyni wielu wystaw poświęconych różnych formom dokumentów archiwalno – bibliotecznych.