sob., 08.06.2019
12:00–16:00
Spotkanie
Muzeum Drukarstwa
Wstęp wolny
Spotkanie z działaczami NSZZ „Solidarność” – Mirosławem Chojeckim i Andrzejem Newelskim
8 czerwca o godz. 12.00 swoje wspomnienia opowiadać będą Mirosław Chojecki – zasłużony działacz „Solidarności” – i Andrzej Newelski – założyciel związku w TVP.
Mirosław Chojecki – działacz opozycji w PRL, polski wydawca. W marcu 1968 uczestniczył w strajku studentów na Politechnice Warszawskiej, za co został usunięty z uczelni. Należał do Zrzeszenia Studentów Polskich. W 1974 ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Instytucie Badań Jądrowych. W czerwcu 1976 r. należał do uczestników akcji pomocy represjonowanym robotnikom Ursusa i Radomia. Był jednym z organizatorów Komitetu Obrony Robotników. We wrześniu 1977 stworzył Niezależną Oficynę Wydawniczą „NOWa”- działającą poza cenzurą. W marcu 1980 został tymczasowo aresztowany. W sierpniu tego samego roku organizował druk wydawnictw drugiego obiegu. Został członkiem „Solidarności”. W październiku 1981 wyjechał za granicę, gdzie zastało go wprowadzenie stanu wojennego. Pozostał na emigracji w Paryżu, wydawał m. in. miesięcznik ”Kontakt”. Współpracował z Jerzym Giedroyciem. Do kraju wrócił 1990 r. Współtworzył pierwszą komercyjną stację telewizyjną NTW. Jest inicjatorem i prezesem honorowym Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W 2005 r. był członkiem honorowego Komitetu Donalda Tuska w trakcie kampanii prezydenckiej. Postanowieniem z dnia 28.08.2006 r. został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderem Odrodzenia Polski.
Andrzej Newelski – malarz, grafik, od 1994 r. prowadzi Doświadczalną Pracownię Litografii na Saskiej Kępie.
Do 13 grudnia 1981 r. był pracownikiem Naczelnej Redakcji Dzienników TV na stanowisku starszego redaktora programowego. W nocy z 13 na 14 grudnia został internowany.