sob., 16.02.2019

Osobliwości ze świata opraw | wykład

Dr Elżbieta Pokorzyńska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawi dwa ważne zagadnienia wpisujące się w historię opraw książkowych. Pierwsze dotyczyć będzie historii wprowadzania w XIX wieku do rzemiosła introligatorskiego nowych wynalazków, technologii i nowatorskich technik. Następnie dr Pokorzyńska zaznajomi słuchaczy z okolicznościami awansu rzemiosła introligatorskiego do rangi sztuki i z nowym wyzwaniem, jakim zaczęła być kreacja artystyczna opraw książkowych wykształcona w XX wieku. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja opraw znajdujących się w zbiorach Muzeum Drukarstwa oraz prezentacja multimedialna.

Wśród omawianych druków będą m.in.:

Książka do nabożeństwa dla dam, 1844; litografia F. Szustra (sygn. MD 401/KM);

1. Mickiewicz, Poezje. Wydanie jubileuszowe, Warszawa 1898; druk P. Laskauera i W. Babickiego (sygn. MD 702/KM);

Muzeum Sztuki Europejskiej. T. IV, Galeria Drezdeńska, Warszawa 1874; nakład M. Glücksberga, druk S. Orgelbrandta (sygn. MD 403 /KM).

Prowadząca: dr Elżbieta Pokorzyńska, jest pracownicą naukową Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jej praca doktorska poświęcona była introligatorstwu warszawskiemu. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji z zakresu oprawoznawstwa. Posiada tytuł mistrza introligatorskiego; jest cenioną bibliofilką. Do roku 2010 pracowała w Muzeum Drukarstwa. Obecnie uczestniczy w projekcie badawczym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatytułowanym „Leksykon oprawoznawczy 2015–2020”.

Bilety: 5 zł. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc

Więcej informacji: Maria Ejchman, tel. 22 620 60 42 lub maria.ejchman@muzeumwarszawy.pl