wt., 24.03.2020
18:00–20:00
Wykład
Muzeum Drukarstwa
5 zł
ODWOŁANE / Książki, które miały „bombardować okopy ciemności i zacofania”
Muzeum Drukarstwa zaprasza na spotkanie oraz wykład dr Agnieszki Chamery na temat sytuacji książki w czasach stalinizmu.
Książki, które miały „bombardować okopy ciemności i zacofania” – sytuacja książki w czasach stalinizmu. Książka i związany z nią system wydawniczo-księgarski był dla komunistów ważnym narzędziem zdobywania i utrwalania władzy. Książka będąc zjawiskiem społecznym służyła jako narzędzie walki klas i środek rozpowszechniania ideologii i światopoglądu markistowsko-leninowskiego, a co za tym idzie budowy społeczeństwa komunistycznego i kształtowania „człowieka sowieckiego” (homo sovieticus).
Istotny udział w tym procesie przewidziano dla „ludzi książki” – autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy jako „inżynierów dusz i umysłów”. Zgodnie z „bibljologią markso-leninowską” idealna książka była „wynikiem współdziałania partii, państwa, autorów, grafików, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, popularyzatorów, propagandystów oraz samego zorganizowanego, aktywnego czytelnika masowego”. A jak taka idealna książka wyglądała w rzeczywistości?