niedz., 17.09.2017

Grafika artystyczna: krajobrazy, przyroda, architektura / wystawa

Muzeum Drukarstwa (ul. Ząbkowska 23/25), prezentacja zbiorów 10.00-18.00, warsztaty 12.00-16.00

W kolejne soboty i niedziele 9-10 oraz 16-17 września Muzeum Drukarstwa prezentować będzie grafiki przedstawiające krajobrazy z przyrodą, a także krajobrazy z przyrodą i architekturą ze zbiorów Muzeum Drukarstwa. Prace te wykonane są w różnych technikach grafiki artystycznej; litografii, suchej igły, akwaforty, akwatinty, linorytu. Autorami tych prac są znani graficy XIX w np. Napoleon Orda, Wojciech Gerson, Maksymilian Fajans i pierwszej połowy XX w. m.in Władysław Skoczylas, Ignacy Majcho, Karol Auer, J Cegliński, Gorczyński, Kuczyński, Kozarski a także współcześni, jak Henryk Opałko. Grafiki te prezentowane będą w ramach na ścianach muzeum i na sztalugach. Część prac można będzie oglądać z bliska – będą rozłożone na stołach, co da możliwość bliższego zapoznania się ze specyfiką różnych technik graficznych, będzie można porównać różnorodność ich środków wyrazu. W soboty spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty plastyczne polegające na wykonaniu pracy inspirowanej prezentowanymi grafikami w formie niewielkiego plakatu, gdzie ilustracja będzie wykonana linorytowo lub malowana akwarelami połączona będzie z własnoręcznie opracowanym typograficznie liternictwem przy użyciu drewnianych czcionek.