sob., 22.02.2020

Wykład: O projektowaniu książek

Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50.–80. XX w.

Zapraszamy na spotkanie oraz wykład Andrzeja Bareckiego, na którym dowiecie się na czym polega praca architekta książki. Prześledzimy kolejne jej etapy i fazy powstawania wizerunku książki. Rozpoczniemy od poznania dawnych technik projektowania, bez użycia programów komputerowych.

Zobaczymy na przykładach na czym polegają założenia merytoryczne, typograficzne i artystyczne przy tworzeniu książki. Odkryjemy tajniki współpracy z wydawcą i drukarnią przy doborze ilustracji, krojów pism, a także programów do łamania tekstu.

Obejrzymy najcenniejsze projekty książek Andrzeja Bareckiego.

Prowadzenie: Andrzej Barecki, ceniony artysta, autor grafiki dla kilkuset książek, spośród których wiele było nagrodzonych w prestiżowych konkursach. Przez szereg lat asystował Leonowi Urbańskiemu, wybitnemu polskiemu grafikowi i typografowi, podczas wykładów na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie.

Wykład nawiązuje do wystawy Okno wystawowe księgarni warszawskiej w 1939 roku.