sob., 15.06.2019

Wspomnienia o pracy w drukarni podziemnej – spotkanie z Wojciechem Kochlewski

Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Kochlewskim, działaczem i drukarzem.

Urodził się w 1941 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1957 r. brał udział w wystąpieniach studenckich w Warszawie razem z Janem Kelusem. W 1968 r. został aresztowany za rozpowszechnianie odezw studentów uczelni warszawskich. W 1977 był sygnatariuszem jednego z apeli KOR. Zajmował się kolportażem bibuły, głównie KOR-orowskiej.  Mieszkając na 12. piętrze domu przy ul. Grójeckiej pomagał  przy emisji pierwszej audycji Radia Solidarność. 29 maja 1982 rozpoczęła się rozbudowa domu w Komorowie, gdzie powstała tajna drukarnia. Głównie drukowane były książki dla Wersu,  pierwsze pełne krajowe, wydrukowanie wydania „Archipelagu Gułag” w nakładzie 500 egzemplarzy. 15 kwietnia 1983, na skutek interwencji SB stracił pracę. Przed uruchomieniem drukarni w sierpniu 1987 r. wyjechał do Stanów. Współpracował z Maciejem Siekierskim w Hoover Institution przy katalogowaniu wydawnictw bezdebitowych. Po powrocie do kraju krótko współpracował z Senacką Komisją Inwestycji. Od 1998 r. żonaty z Aliną Lipińską towarzyszką wspólnych działań w latach 1982–1985 .