sob., 09.06.2018

Muzeum Drukarstwa na Pikniku Naukowym na PGE Stadionie Narodowym

Zdjęcie. Popiersie Jana Gutenberga na pierwszym planie, w tle rozmyte drewniane pracy drukarskie.

Muzeum Warszawy po raz kolejny bierze udział w Pikniku Naukowym, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio. Tegoroczna, 22 edycja, której tematem jest RUCH odbędzie się 9 czerwca w godzinach 11-20 na terenie PGE Stadionu Narodowego. W tym roku, jak poprzednio, Muzeum Warszawy będzie reprezentował jego oddział, Muzeum Drukarstwa.

Wpisując się w tegoroczny temat Pikniku, oraz 550. rocznicę śmierci Jana Gutenberga przedstawimy wynalazek złotnika z Moguncji – ruchomą metalową czcionkę. Zaprezentujemy wystawę planszową dotyczącą  historii drukarstwa, ilustrowaną maszynami, utensyliami drukarskimi ze zbiorów Muzeum Drukarstwa. Towarzyszyć jej będzie pokaz składu wykonywany z wykorzystaniem kaszty z pismem „Antykwa Półtawskiego“.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty graficzne z wykonania ilustracji do fragmentu  wiersza Juliana Tuwima  „Lokomotywa”.

Wszyscy chętni będą mogli, złożony typograficznie z historycznych czcionek, wytłoczyć na zabytkowej prasie drukarskiej druk pamiątkowy.

Wszyscy odwiedzający w tym dniu PGE Stadion Narodowy znajdą nas w namiocie B18, wejście bramą numer 3 od strony alei Poniatowskiego.