sob., 15.12.2018

Kaligrafia pod choinkę – warsztaty

Muzeum Drukarstwa zaprasza na warsztaty kaligraficzne. Zadaniem uczestników będzie napisanie pięknym pismem życzeń bożonarodzeniowych lub noworocznych.

Prowadząca – artystka Barbara Galińska – zapozna uczestników z narzędziami kaligraficznymi od najdawniejszych po współczesne oraz opowie, jak zmieniały się kształty liter. Uczestnicy poznają od podstaw jeden z krojów pisma kaligraficznego. Sami będą pisać życzenia wybranym narzędziem, na specjalnie przygotowanych materiałach piśmiennych oraz różnego rodzaju tuszami i atramentami.

Warsztaty są również szansą na rozwijanie sprawności ręki, uczą cierpliwości, prawidłowego trzymania przyborów do pisania, kształtują linię pisma.

Prowadzące: Barbara Galińska, Barbara Rogalska

Barbara Galińska, kiedyś architekt, animator filmów rysunkowych. Kaligrafią zajmuje się od czterech lat. Pragnie pokazywać piękno i różnorodność litery pisanej odręcznie. Wychodzi poza schematy wprowadzając własne rozwiązania do swoich prac kaligraficznych. Pisze nie tylko na papierze, ale też na szybach, meblach, ubraniach. Wykonuje murale i inne nie typowe dla kaligrafii prace liternicze. Prezentowała swoje dokonania artystyczne w Polsce, Meksyku, Rosji, Francji i na Ukrainie. Prowadzi warsztaty i pokazy kaligraficzne, współorganizuje wydarzenia promujące pismo odręczne.

Wraz z Patrykiem Martusiem i Dorotą Letachowicz założyła Warszawski Dom Kaligrafii.