sob., 06.10.2018

Historia zaproszeń. Wykład w Muzeum Drukarstwa

W ramach Festiwalu Kultury Bez Barier zapraszamy na wykład pani Emilii Słomianowskiej – Kamińskiej, kustosza BUW, byłej kierownik Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego BUW (zbiory specjalne BUW) o historii zaproszeń, zaproszeniach jako źródle historycznym, o ich funkcji i roli,  ewolucji formy i treści. Wykład będzie ilustrowany, zaprezentujemy zaproszenia ze zbiorów prelegentki.

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Inwitacje. Zaproszenia ze zbiorów Muzeum Drukarstwa.

Emilia Słomianowska-Kamińska – kustosz, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (magister nauk politycznych), bibliotekarz (absolwentka studiów podyplomowych bibliotek naukowych), od 1991 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w Oddziale Informacji Naukowej, w latach 1993-2015 kierownik Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego BUW. Autorka wielu publikacji poświęconych różnym aspektom dokumentów życia społecznego. Inicjatorka utworzenia różnych kolekcji (historycznych i współczesnych) w GDŻS BUW m.in. kolekcji dokumentów poświęconych szeroko rozumianej idei pogranicza. Propagatorka gromadzenia dokumentów życia społecznego przez różne placówki naukowe i kulturalne, w celu wykorzystania ich w przyszłości jako ważne źródła historyczne. Wzięła udział w wielu konferencjach naukowych poświęconych tej problematyce. Twórczyni i współtwórczyni wielu wystaw poświęconych różnych formom dokumentów życia społecznego.